keyboard_capslock
0 (506) 766 02 50
ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ - BİLGİ İÇİN 0 (506) 766 02 50
Organik Solucan Gübresi : Superworm Gübre |Ankara Solucan Gübresi
Organik Solucan Gübresi

 

SOLUCAN GÜBRESİ NE İŞE YARAR?

Bir çok insan, toprağın canlı olduğunu ve inanılmaz bir derecede mikroorganizma bulundurduğunun farkında değil. Bir avuç toprak, gezegenimizde şimdiye kadar yaşayan insan sayısından daha fazla sayıda mikroorganizma içermektedir. Tıpkı kendi bünyemizde yararlı bakterilerin kendi sağlığımızda önemini daha da iyi anlamaya başladığımız gibi, yararlı bakterilerin besin maddelerini  bitkiler için kullanılabilir kılmak için çok önemli olduklarına dair  kanıtlar mevcuttur. Bu mikroorganizmalar, bitkilerle güçlü bir sinerji oluştururlar, böylece toprağı su ve besin maddelerini tutmada daha iyi dirençli hale getirirler. Mikroorganizmaların beslenmesi için karbona ihtiyacı vardır ve kimyasal gübreler bunu yok etmektedir. Sonuç olarak toprakların iyileştirilmesi  için doğal bir çözüm olarak solucan gübresine  ihtiyaç vardır. Organik tarım uygulamaları, ideal toprak koşullarını geliştirirken, kimyasal tarım yöntemleri toprakların dünya çapında bozulmasını tehdit etmektedir. Mahsullerin organik tarım yöntemleri kullanılarak yetiştirilmesi ve işlenmesi gerekir. Çevreyi ve beslenme kaynağımızın geleceğini korumanın en iyi yollarından biri budur.

Solucan gübresi üretimi özellikle son yıllarda ön plana çıkan bir iş koludur. Katı ve sıvı formlarda üretim yapılmaktadır. Katı solucan gübresi adından da anlaşıldığı gibi solucanların dışkısından elde edilmektedir. Kaliteli solucan gübresi üretmenin en önemli etkenleri solucanların uygun şartlarda ve kaliteli mama ile beslenmesine bağlıdır. Solucan gübresi çok organik bir maddedir ayrıca bitkiler için çok yüksek bir besin değerine sahiptir. Solucan gübresini bütün bitkilerde kullanılabilir. Solucan gübresi organik olduğu için bitkiye yada toprağa herhangi bir zarar verici etkiden söz etmek mümkün değildir. Tam tersi düzenli olarak kullanıldığında toprağın yapısını düzenlemekte ve daha verimli hale getirmektedir. SUPERWORM Solucan gübresi yararlı mikroorganizma açısından oldukça zengin bir üründür ve azot, potasyum ,fosfor ayrıca birçok faydalı mikroorganizma içermekte olup organik madde olarak da yüksek bir değere sahiptir. Bu değerler sayesinde solucan gübresi organik olarak  kabul edilen eşsiz bir gübredir. Solucan gübresi üretimi ülkemizde daha gelişmekte olan bir alandır yurt dışında uzun yıllardır kullanılmasına rağmen ülkemizde yaklaşık olarak son on yıldır üretilmeye başlanmıştır fakat son birkaç yıldır hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır.

 

SOLUCAN GÜBRESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı  kullanılarak solucan gübresi elde edilir. Solucan gübresinin faydaları :

·  %100 organik gübredir. Zararlı kimyasalları içermez ve kullanırken herhangi bir şeyle karıştırılması gerekmez.

· Ürün verimi artar. Bitki büyümesini hızlandırması, sağlıklı bitki oluşumunu desteklemesi sonucunda ürün verimi de artar.

. Bitki büyümesini hızlandırır. Tohumların çimlenmesini teşvik ederek bitkinin daha kuvvetli büyümesi sağlanır. Bitki büyümesini arttırmasının yanı sıra elde edilen mahsulü de arttırır. Superworm  solucan gübresinin etkileri ile ilgili domates, biber ve çilek üzerinde bir deney yaptı. Deney sonucuna göre, solucan gübresi ile gübrelenen bitkilerden, sentetik kimyasal gübreler ile gübrelenen bitkilere göre daha fazla verim elde edildi.

· İçeriğindeki besleyici maddeler bitkiler tarafından kolayca emilir. Solucan gübresinin en önemli faydalarından biri, bitkilerin kökleri tarafından çok kolay bir şekilde absorbe edilmesidir. Kimyasal gübrelerin aksine içerdiği solucan mukusundan dolayı topraktan kolayca akmaz. Böylece bitkilerin besin maddelerini emmesi için daha fazla zamanı olur.

· Bakterilerce zenginleşmiş bir gübredir. Gübre, solucan gövdesinden geçerken çeşitli bakteri ve mikroorganizmalarla zenginleşir. Bu bakteri ve mikroorganizmalar bitkilere hastalıklara karşı direnç kazandırır ve bazı bitki zararlılarını uzaklaştırır.

· Bitkilerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Solucan gübresinin kullanımı ile bitkide pestisit kullanımı azaltılabilir. Pestisit kullanımının azaltılması ile doğa daha sağlıklı bir hale gelir.

·Sağlıklı kök oluşumunu sağlar. Solucan gübresinin toprağa dağılmasıyla bitkinin kökleri de faydalanır.

· Bitkinin su tutma kapasitesini arttırır. Özellikle kuraklık yaşanan bölgeler için çok faydalı bir özelliktir. Kurak olan bölgelerde su tutma kapasitesini arttırarak bitkinin nemli kalmasını sağlar.

       Superworm Solucan Gübresi ; sebze, meyve veya diğer gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi ile elde edilen % 100 Organik Gübredir. Superworm Kırmızı Kaliforniya Solucanları (Eisenia Foetida) ile sağlıksız kimyasallara maruz kalmadan lezzetli, organik sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz.  Sebze ve meyve bahçelerinizi, tarla ve seralarınızdaki ürünlerinizi besler, güçlendirir. Veriminizi arttırarak yüksek rekolte elde etmenizi sağlar.

 

UCAN GÜBRESİ, SEBZE VEYA GIDA ATIKLARININ AYRIŞTIRILARAK SOLUCANLARIN SİNDİRİM SİSTEMLERİNDEN GEÇİRİLMESİ SONUCU ELDE EDİLEN GÜNÜMÜZDE (VERMİKOMPOST) OLARAKTA BİLİNEN TAMAMİYLE ORGANİK GÜBREDİR.YAPILAN TESTLER KOYU RENKLİ VE ZENGİN BİR DOKUYA SAHİP SOLUCAN GÜBRESİNDE AZOT İÇERİĞİNİN SIRADAN TOPRAĞA GÖRE 5 KAT, FOSFAT MİKTARININ 7 KAT, POTASYUM MİKTARININ 11 KAT, MAGNEZYUM MİKTARININSA 3 KAT FAZLA OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR.SOLUCAN GÜBRESİ EN HASSAS BİTKİLERE BİLE DOĞRUDAN UYGULANABİLİR VE AYRIM GÖZETMEKSİZİN HER TÜRLÜ TARIM KÜLTÜRÜNDE UYGULANIR.
SOLUCAN GÜBRESİ, SEBZE VEYA GIDA ATIKLARININ AYRIŞTIRILARAK SOLUCANLARIN SİNDİRİM SİSTEMLERİNDEN GEÇİRİLMESİ SONUCU ELDE EDİLEN GÜNÜMÜZDE (VERMİKOMPOST) OLARAKTA BİLİNEN TAMAMİYLE ORGANİK GÜBREDİR.YAPILAN TESTLER KOYU RENKLİ VE ZENGİN BİR DOKUYA SAHİP SOLUCAN GÜBRESİNDE AZOT İÇERİĞİNİN SIRADAN TOPRAĞA GÖRE 5 KAT, FOSFAT MİKTARININ 7 KAT, POTASYUM MİKTARININ 11 KAT, MAGNEZYUM MİKTARININSA 3 KAT FAZLA OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR.SOLUCAN GÜBRESİ EN HASSAS BİTKİLERE BİLE DOĞRUDAN UYGULANABİLİR VE AYRIM GÖZETMEKSİZİN HER TÜRLÜ TARIM KÜLTÜRÜNDE UYGULANIR.
 

PAYLAŞ

PAYLAŞ

PAYLAŞ